הדרך להתמודדות עם אתגרים רגשיים, התנהגותיים, התפתחותיים ומוטורים.

 

הסוס הוא בעל חיים גדול, עוצמתי ומאתגר. הוא מגלה רגישות גבוהה לנעשה סביבו, לתקשורת לא מילולית, מגיב באופן ברור ומיידי, אובייקטיבי ולא שיפוטי.

יכולתו של הסוס להגיע אל ליבו של המטופל והשימוש בעזרים המגוונים, מאפשרים התמודדות עם קשיים ופחדים, מחזקים את הדימוי העצמי, מקנים מיומנויות חברתיות ומלמדים יצירת קשר, קבלה ונתינה.באמצעות הדיאלוג בין המטופל, הסוס והמטפל, הבנה של תגובות הילד והתנהגותו-רוכש הילד כלים שאותם יוכל ליישם בחייו האישיים והחברתיים וכך אנו מעודדים למידה, צמיחה ושינוי.

 

המפגשים מועברים על ידי מטפלים מוסמכים המיומנים בעבודה עם מגוון אוכלוסיות, באופן מקצועי, במסירות רבה עם מלוא תשומת הלב ובסביבה תומכת.

 

המטרות לכלל המפגשים מותאמות למטופל ולצרכיו. עובדים בהסכם עם קופות החולים: לאומית ומאוחדת.

 

 

טיפול באמצעות סוסים:

 

טיפול באמצעות סוסים הינו טיפול המורכב משלושה גורמים- המטופל המטפל והסוס.

הסיבה שטיפולים אלו נקראים "טיפול באמצעות סוסים" ולא "רכיבה טיפולית" היא שהעשייה הטיפולית מורכבת לא רק מהרכיבה עצמה, אלא גם מכל מה שנמצא סביבה.

הסטינג הטיפולי הינו קבוע, סך הכל 30 דקות, ומתחלק לשלושה חלקים: שיחת פתיחה, עבודה עם הסוס, שיחת סיכום.

 

השיחה נועדה לשם יצירת חיבור אצל הרוכב מהחוויות המשמעותיות שחווה באותו השבוע לעשייה העכשווית בחווה. לאחר מכן המשך העבודה עם הסוס תעשה על גבו או מהקרקע, לרוב זוהי החלטה של המטפל אולם לעיתים קרובות גם למטופל יש יכולת להשפיע על ההחלטה ועל אופי הטיפול, הכל בהתאם למטרות הטיפוליות שאותן רוצים המטפל והמטופל להשיג. המפגש יסתיים בשיחת סיכום, המאגדת את התכנים שעלו במהלך המפגש וקושרת אותם לחיי המטופל מחוץ למסגרת החווה.

 

מודל העבודה שלנו, בוחר להביט על תהליך העבודה תוך מבט על היחסים, בין המטופל למטפל ובין המטופל לסוס. באינטראקציה המתקיימת בין צלעות המשולש הטיפולי (מטפל- מטופל- סוס). הקשר, טיבו ועומקו, הם שיכריעו את איכות הטיפול. בכוחו של קשר זה לבנות ערך עצמי חיובי ואיתו היכולת להתנסות בתכנים מורכבים, במקביל להתקדמות המפגשים. העבודה במפגשים נעשית דרך נקודות הכוח של המטופל. תכני המפגשים לא יהיו רק אתגרים מוטורים, אלה ישקפו את יכולותיו של האדם ליצירת קשרי חברות ויעצימו את תחושת השייכות שלו.  בהתחלה דרך יצירת הקשר עם המטפל והסוס ומשם ע"י שיקוף והשלכה אל אותם תחומי חיים בהם רוצה המטופל לחוש בשיפור ושינוי.

 

במפגשים נעשה שימוש במיומנויות רכיבה, רק משום שדרכן יגיע המטופל למטרות הטיפוליות. כיוון שמיומניות הרכיבה הן רבות ומורכבות, ניתן דרכן לעבוד על מגוון רחב של אתגרים וקשיים, בהיבט רגשי, חברתי, התנהגותי, מוטורי, התפתחותי ועוד.

 

המטרה היא ליצור רצף בחיי המטופל ולשפר את איכות חייו של המטופל.  מטרות העבודה בחווה יתקיימו בהלימה למטרות החיים המתקיימות בחיי היומיום של המטופל. מטרות אלו ייקבעו יחד עם ההורים בשיחת היכרות מקדימה. השיפור מתרחש בשל ההתמודדות שחווה המטופל בתהליך יצירת הקשר עם הסוס. תפקידו של המטפל הוא לעזור למטופל לעשות את ההקבלה למקומות דומים עימם ניפגש המטופל בהתמודדות בחיי היום יום שלו. לכן, הקשר שנוצר בין המטפל למטופל הוא קשר כה משמעותי. דרך יצירת הקשר והאמון, יוכל המטופל לצעוד בבטחה במקומות שקשים לו, להעלות את המודעות לתגובותיו והתנהגותו, לתת לקשיים מקום, בלי לפחד מהתוצאות של החשיפה לקושי (מתוך הימצאותו במקום שמכיל אותו, מקבל אותו כמו שהוא ואוהב אותו) ויחד עם המטפל למצוא דרכים ופיתרונות מתאימים.

 

נשמח לצאת איתכם לדרך משותפת

חוות קבליירו

טיפול באמצעות סוסים